SARC brengt advies uit over VIAA
De Strategische AdviesRaad voor Cultuur, Jeugd, Sport en Media (SARC) bracht vorige week op eigen initiatief advies uit over het Vlaams Instituut voor Archivering (VIAA). De SARC hoopt dat de volgende Vlaamse Regering VIAA zal verderzetten, rekening houdend met de aandachtspunten die SARC in het advies aanreikt.
De adviezen van de SARC zijn in lijn met aanbevelingen in het recente rapport Analyse van de digitale noden van culturele archieven, erfgoedbibliotheken en musea in Vlaanderen. Dat werd in samenspraak met VIAA op gesteld door PACKED, Amsab-ISG en de Vlaamse Erfgoedbibliotheek.
Geschikt als permanent instrument
De SARC meent dat VIAA een geschikt instrument is om de vele uitdagingen op het gebied van digitaal erfgoed aan te gaan en het steunt het instituut in zijn ambities. Om deze te kunnen realiseren, vindt de adviesraad het nodig dat het VIAA van een tijdelijke opdracht kan evolueren naar een permanente, stabiele structuur die op lange termijn kan werken.
Aandachtspunten
De SARC vraagt bij de verdere ontwikkeling van het VIAA aandacht voor:
- Duidelijke afspraken over auteurs- en naburige rechten met alle belanghebbenden;
- Een uitbreiding naar andere dragers en actoren dan alleen audiovisuele, zowel op het vlak van digitalisering als op het vlak van ontsluiting;
- Het hanteren van de Cultureel Erfgoed Standaarden Toolbox en de adviezen van PACKED vzw als richtinggevend kader;
- De uitbouw van een kenniscluster rond digitalisering, waarvan VIAA en andere relevante actoren deeluitmaakten;
- Overleg en samenwerking met andere actoren, onder meer om de digitaliseringsinitiatieven op de verschillende niveaus op elkaar af te stemmen en om een centraal aggregatieplatform voor digitaal erfgoed te realiseren.
Het volledige advies vindt u op de website van de SARC.
