Tentoonstelling 'Goden, graven en farao's. Het oude Egypte in het exlibris'
De cultuur van het oude Egypte fascineert al eeuwen. Onze contreien raakten pas goed in de ban van de oude Egyptische beschaving na de veldtocht en expedities van Napoleon. Het werk van de wetenschappers en kunstenaars in zijn kielzog creëerde een algemene egyptomanie die haar sporen naliet in de architectuur en kunsten. Die passie blijft tot op vandaag nog doorzinderen.
Het oude Egypte in het Waasland
Zelfs in het Waasland zijn de intrigerende invloeden van Napoleons expeditie talrijk: zo herbergt het Sint-Niklase Moelandkasteel een indrukwekkende Egyptische zaal. De muurschilderingen zijn gebaseerd op prenten uit Description de l’Egypte, het omvangrijke verslag van de wetenschappelijke expeditie. Facsimili van die prenten zitten in de collectie van de stedelijke musea, naar de originelen uit het Louvre. Het werd dan ook tijd om naar die Egyptomanie te speuren in de collecties van het Internationaal Exlibriscentrum. De hoogtepunten van de zoektocht zijn te zien in de tentoonstelling.
Egyptomanie in het exlibris
De fascinatie voor oude culturen uit het vruchtbare Nijlgebied is terug te vinden in de exlibrissen en kleingrafiek van bibliofielen en verzamelaars. Egyptologen lieten exlibrissen ontwerpen waarop een thema uit hun vakgebied duidelijk geïllustreerd werd. Grafici en ontwerpers die de kleine prenten in opdracht maakten brachten egyptomanie in beeld. Verzamelaars of liefhebbers van het genre lieten hun fascinatie voor het Oude Egypte in hun exlibrissen verwerken.
Verassende nieuwe verhalen
Aan de hand van de exlibrissen kan het onvertelde verhaal gebracht worden over de geschiedenis, de cultuur en godsdienst uit het oude Egypte. Bij nader onderzoek bleken de illustraties immers vaak rechtstreeks te verwijzen naar bestaande beelden, bouwwerken of vondsten uit oud-Egyptische archeologische sites. Sommige plekken en objecten zijn voor het grote publiek vandaag de dag niet langer te bezichtigen.
De illustraties op de kleingrafiek bieden de bezoeker een verrassend beeld over de geschiedenis van de oude cultuur van de farao’s, de dierengoden of het verhaal van de opgravingen. Ook over de manier waarop het Westen hiermee in dialoog is gegaan leren we bij. Illustraties van originele sites en voorwerpen en authentieke Egyptische objecten maken deze tentoonstelling tot een boeiende ervaring voor iedereen met een interesse voor het land van de Nijl.
